Muzeum vystěhovalectví do Brazílie

Otec Petra Polakoviče, je původem z vesnice poblíž města Trnava, západní Slovensko (přibližně padesát kilometrů od slovenského hlavního města Bratislavy, a tři sta sedmdesát kilometrů od Náhlova) a jeho matka je Němka, jedna z původních obyvatel Náhlovského regionu. Petr se narodil v Liberci, ale asi rok starý, se stěhoval do předměstí Prahy. Jako dítě jezdil na prázdniny k babičce, která žila na Slovensku nebo ke druhé babičce z matčiny strany, která žila v Náhlově, kde je dnes muzeum. A právě zde, část jeho rodiny z matčiny strany, přináší Petrovi historii o spojení jeho rodiny s historií migrace do Brazílie. Když Petr Polakovič objevil příběh dvou strýců, bratrů, kteří se stěhovali do Brazílie v devatenáctém století, začal se zajímat o studium migrace a zároveň pátral po rodinných vazbách v Brazílii. Petr Polakovič má dnes spojení s některými obyvateli měst Venancio Aires, v Rio Grande do Sul, Blumenau a Santa Catarina.

Číst dál: Muzeum vystěhovalectví do Brazílie

Oslavy Horních Vsí

Oslavy Horních Vsí, další stěžejní myšlenka Sdružení Náhlov v oblasti Ralska. Oberdörfer fest se v oblasti Horních Vsí slavil od nepaměti až do roku 1938. Novodobé kořeny bychom mohli hledat v roce 2005, kdy proběhlo první takové setkání s náhlovským kronikářem, panem Josefem Prokopem a jeho rodinou.

Číst dál: Oslavy Horních Vsí

Myšlenku jsem nosil dlouhá léta

Hned jak se po revoluci otevřely možnosti k cestování, jel jsem do Německa do Garmisch Parken Kirchenu, abych  viděl to krásné malebné alpské městečko a měl vzor jak by měl jednou vypadat Náhlov…? Teď když bylo možné vidět jak se žije jinde, řekl jsem si, proč si tu laťku nenasadit pěkně vysoko…?!

Číst dál: Myšlenku jsem nosil dlouhá léta