Články od různých přispěvatelů. Tato kategorie je otevřená pro každého, kdo se tímto tématem zabývá.

Příspěvek Caroliny Santos, Campinas (São Paulo), únor 2013

Náš původ je něčím, co nas zásadně ovlivňuje. Já jsem Brazilka, která má české kořeny, protože moje babička z maminčiny strany je Češka. Narodila se v roce 1941 ve Zlíně a do Brazílie přišla v roce 1947. Díky jejímu českému původu se má rodina neustále setkává s českými kulturními aspekty. Když jsem byla ještě malá holčička, babička mě učila zpívat české písně, tancovat polku, valčík a modlit se česky. I dnes je v našem životě neustále přítomná česká kuchyně. Moje babička, přestože se nikdy do České republiky nevrátila, pořád udržuje kontakt s českými příbuznými.

Číst dál: Příspěvek Caroliny Santos, Campinas (São Paulo), únor 2013

Brazilci v Česku

Carolina Valente Santos (překlad Mgr. Klára Bachurková)

Jsem Brazilka s českými kořeny, protože moje babička z maminčiny strany je Češka. Narodila se v roce 1941 ve Zlíně a do Brazílie přišla v roce 1947. Díky jejímu českému původu se moje rodina neustále setkává s českými kulturními aspekty. Když jsem byla ještě malá holčička, babička mě učila zpívat české písně, tancovat polku, valčík a modlit se česky. I dnes je v našem životě neustále přítomná česká kuchyně. Moje babička, přestože se nikdy do České republiky nevrátila, pořád udržuje kontakt s českými příbuznými.

V prvních týdnech roku 2013 jsem měla možnost vycestovat do Evropy. Mezi mými cíly bylo poznat osobně české příbuzné a zemi původu kultury, jež mě provází celým životem. Bylo to důležité nejenom pro mě, ale pro celou mou rodinu, kterou jsem na měsíc a půl nechala „samotnou“ v Brazílii. Přestože jsem věděla, že budu mít velké problémy s komunikací z důvodu jazykové bariéry, bylo to pro mě tak důležité, že jsem se rozhodla se odhodlat, zapomenout na strach a vyrazit na cestu.

Číst dál: Brazilci v Česku

Hledali jsme lyžování - vaše jediná zábava v evropské zimě

Využívání zimních dovolených v Evropě může být kombinováno s adrenalinem! Už jste o tom uvažovali? Naučit se lyžovat? Pokud nejste fanouškem extrémních sportů, nemusíte se znepokojovat. Existují sjezdovky pro začátečníky kde máte zaručenou, zábavu a fitness v jedné činnosti. Pokud chcete objevovat nové destinace, vzdálené od nejlépe hodnocených sjezdovek, mám pro Vás tip.

Město Harrachov, Česká republika, asi 150 km od hlavního města Prahy, který se nachází v horské oblasti, v blízkosti státní hranice s Polskem, v údolí řeky Mumlavy. Harrachov je velmi populární oblast pro vášnivé sportovce v Evropě, ale stále neznámý pro Brazilce. Většina turistů zde jsou Poláci, protože nejbližší polské město je 300 m od hotelu, stejně jako Rusové a Němci. Má velmi příznivou polohu v oblasti kolem vrcholků Krkonoš. Hotely nabízejí pronájem zařízení, a nabízejí slevy na lyžařské školky pro děti po celém městě.

Číst dál: Hledali jsme lyžování - vaše jediná zábava v evropské zimě

Boemios v Nova Petrópolis

Město Nova Petrópolis leží v brazilském státě Rio Grande do Sul necelých sto kilometrů na sever od Porto Alegre. Žije tam 20 tisíc obyvatel a mísí se v něm prvky brazilské a německé architektury. V druhé polovině 19. století tam přicházeli přistěhovalci z německy mluvících zemí a rovněž i emigranti z českého pohraničí, ze Sudet. Říkalo se jim boemios. V době, kdy boemios míří do Brazílie (1870), v zemi vládne císař Pedro II. z dynastie Bourbonů a Bragança. Jeho matkou byla Rakušanka Leopoldina z dynastie Habsburků.

Nás bude zajímat proč boemios přicházeli do Brazílie. V jakých odvětvích pracovali? Jaký byl přinos zemi, která jim poskytla útočiště? Kde se přesně usadili? Jaké stopy zde zanechali? Odpovědi na tyto otázky můžeme najít v odborné literatuře, ale i v svědectvích nejstarších potomků boemios.

Číst dál: Boemios v Nova Petrópolis